Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

  

1.    Ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Inwałd

Ścieżka powstała w 2004 r. i ma długość około 3 km. Przemierzając ją można zapoznać się z podstawowymi informacjami o lesie i gospodarce leśnej zawartymi na kilkunastu tablicach informacyjnych. W pobliżu szlaku znajduje się potężna czereśnia ptasia – pomnik przyrody. Ponadto ścieżka przebiega przez szlak „3 Panienek" gdzie zlokalizowana jest kapliczka leśna dedykowana św. Hubertowi i św. Franciszkowi, patronom leśników, myśliwych i wszelakiego stworzenia.
2.    „Leśny Kącik"

„Leśny Kącik" został utworzony w Leśnictwie Nidek w pobliżu szkółki leśnej Kęty Podlesie. Znajduje się tu obszerna wiata oraz miejsce na ognisko. Ciekawostką „Leśnego Kącika" jest  mini arboretum z różnymi gatunkami roślin oraz krótka ścieżka przyrodnicza.3.    Ścieżka Rzyki

Na terenie ścieżki rozmieszczonych jest 11 tablic tematycznych, które dotyczą zagadnień historii i przyrody pobliskich terenów. Na tablicach znajduje się 500 barwnych fotografii, pokazujących ciekawostki geologiczne, budowę lasu i okazy zwierząt i roślin. Najwyższy punkt ścieżki znajduje się na wysokości 884 m n. p.m., skąd roztacza się przepiękna panorama na dolinę rzycką. Długość ścieżki wynosi ok. 10 km.

 

 

4.    Miejsce postojowe

Obok kompleksu w Gorzeniu Górnym znajduje się miejsce postoju pojazdów przy drodze nr 28 łączącej Zator z Medyką. W kompleksie tym znajduje się ścieżka przyrodnicza na wzgórzu Goryczkowiec, która biegnie w pobliżu murowanej kaplicy św. Stanisława z dzwonem loretańskim.